fbpx
Edukacja w polskich szkołach: Budowanie przyszłości z determinacją. Firma Tarczyński.

Edukacja w polskich szkołach: Budowanie przyszłości z determinacją

 • 4 września 2023
 • Autor: PFP

We wszystkich szkołach w Polsce rozbrzmiewa dzisiaj dźwięk dzwonków, ogłaszając rozpoczęcie roku szkolnego. To czas pełen emocji dla uczniów, nauczycieli i rodziców, start kolejnego etapu w życiu. W tym znaczącym momencie warto zwrócić uwagę, jak ważna w dzisiejszych czasach jest edukacja i jak możemy wspierać rozwój przyszłych pokoleń.

Edukacja z myślą o przyszłości

Efektywny i przyjazny system edukacyjny to nie tylko umiejętność przekazywania informacji, ale także nauka krytycznego myślenia, logicznego rozwiązywania problemów oraz kreatywności. Rodzice i pedagodzy coraz częściej zwracają uwagę na rozwój zarówno praktycznych umiejętności, jak i kompetencji miękkich, które są tak istotne w dzisiejszym świecie. Odpowiednie grono pedagogiczne i zapewnienie uczniom właściwych warunków do rozwoju umożliwiają wychowanie odpowiedzialnych obywateli.

Nauka przez działanie

Firmy, dla których etyka w biznesie jest kluczową wartością bardzo często angażują się w inicjatywy wspierające młode pokolenie. Przedsiębiorstwa Fair Play chętnie zapraszają uczniów szkół średnich na praktyki i staże, tak jak m.in. Belma Accessories System Sp. z o.o., Tarczyński S.A. czy Adient Seating Poland Sp. z o.o., które od lat przyjmują młodzież do pracy lub organizują dla nich dni otwarte w swoich fabrykach. Jednym z projektów prowadzonych przez Laureata Programu Przedsiębiorstwo Fair Play jest „EDU Strefa RISER’a”. Firma RISER stworzyła cykl warsztatów, podczas których uczniowie i studenci zapoznają się z produkcją konstrukcji drewnianych oraz doskonalą umiejętności skutecznej komunikacji i pracy w zespole. Inny wielokrotny Laureat programu – ATHENASOFT Sp. z o.o. kładzie nacisk na rozwijanie twardych kompetencji zawodowych. Firma zapewnia szkołom dostęp do swoich autorskich programów kosztorysowania, a w ramach akcji edukacyjnej prowadzi bezpłatne szkolenia z obsługi oprogramowania dla nauczycieli. Dzięki takim rozwiązaniom młodzież zdobywa praktyczne umiejętności, które wpływają na lepszy start na rynku pracy. Następna z firm informatycznych, posiadająca Certyfikat Jakości Biznesu Przedsiębiorstwo Fair Play, Lignumsoft przekazała swój program Corpus Zespołowi Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska w Radomsku, dzięki czemu aspirujący stolarze i technolodzy drewna mają możliwość pracy z cenionym, branżowym oprogramowaniem. Nasz wieloletni Laureat, „NESTRO” PPHU Sp. z o.o., jest twórcą projektu „Dzień Odkrywców Zawodów”, którego celem jest umożliwienie poznania specyfiki pracy na różnych stanowiskach. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Oleśnie obserwują jak konstruktorzy, logistycy czy księgowi wykonują swoje codzienne obowiązki. To cenna inicjatywa, która w przyszłości pozwoli młodym ludziom z większą świadomością podjąć trudną decyzję wyboru własnej ścieżki zawodowej. Oprócz tego, firma stale współpracuje z Cechem Rzemiosł w sprawie kształcenia młodzieży w nowych zawodach.

Rozwijanie pasji i talentów

Kolejnym ważnym aspektem jest wspieranie dzieci w realizacji swoich pasji i poszerzaniu zainteresowań. Coraz więcej polskich firm angażuje się w projekty skierowane do młodzieży. Przykładem jest Zakład Usług Komunikacyjnych ROKBUS Sp. z o.o., który  finansuje stypendia dla wyróżniających się uczniów i jest sponsorem Nagrody Dyrektora w Szkole Podstawowej w Rokietnicy oraz Cementownia „Warta” S.A., która przeznacza część swoich środków na fundowanie Programu Stypendialnego „Równe Szanse” dla uczniów szkół średnich z powiatu wieluńskiego. Wielu Laureatów naszego programu współfinansuje nagrody w konkursach artystycznych, naukowych czy sportowych, aby zachęcać młodych ludzi do rozwoju pasji. W ramach wsparcia młodzieży przedsiębiorstwo ICT Poland Sp. z o.o. zorganizowało konkurs Job Explorer. Uczniowie z lokalnych szkół, którzy złożyli wizytę w fabryce firmy stworzyli autorskie filmiki o wyrobach papierniczych i kulisach ich produkcji. Konkurs dał im możliwość nie tylko pracy twórczej nad materiałem wideo, ale dodatkowo pozwolił powiększyć swoją wiedzę na temat papiernictwa. Z kolei firma Corab S.A. wsparła młodych artystów, dołączając do zbiórki artykułów plastycznych dla pacjentów z Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie i Placówek Specjalnych, a następnie uroczyście przekazała potrzebne materiały podczas szpitalnego festynu z okazji Dnia Dziecka. Jeszcze dalej w rozwijaniu talentów dzieci i młodzieży poszła firma REKORD SI Sp. z o.o. – dzięki staraniom jej właściciela powstały Szkoły Mistrzostwa Sportowego REKORD w Bielsku-Białej. Uczniowie szkoły podstawowej i liceum mają możliwość doskonalić swoje umiejętności piłkarskie i futsalowe we wszystkich kategoriach wiekowych. Z kolei wspomniana już firma „NESTRO” PPHU Sp. z o.o. zapewnia młodym członkom Oleskiego Klubu Sportowego stroje sportowe.

Wielu z naszych Laureatów wspiera również rzeczowo placówki oświatowe poprzez finansowanie sprzętu i potrzebnych materiałów dla dzieci. Przedsiębiorstwo GABI-PLAST wielokrotnie przekazało środki krotoszyńskim szkołom. Podobne działania podjęła także firma Multiserwis Sp. z o.o. lub Laser-Stal Sp. z o.o. oraz Tarczyński S.A., która od wielu lat systematycznie wspiera lokalne szkoły i placówki oświatowe w Dolinie Baryczy.

Wdrażanie bezpieczeństwa i pierwszej pomocy

Dbając o umiejętności uczniów i wdrażanie od najmłodszych lat standardów bezpieczeństwa, firmy organizują szkolenia BHP i pierwszej pomocy. W Zespole Szkół nr 8 w Bydgoszczy Belma Accessories System Sp. z o.o. regularnie przeprowadza Dzień BHP, a Multiserwis Sp. z o.o. stworzył program „MultiRatownik” i zapewnia szkołom partnerskim kursy z zakresu pierwszej pomocy.

Szerszy horyzont

Firmy nagrodzone Certyfikatem Jakości Biznesu Przedsiębiorstwo Fair Play pokazują jak wiele możliwości ma przed sobą młodzież. Dzięki naszemu wieloletniemu Laureatowi, Tarczyński S.A., Szkoła Podstawowa nr 1 w Milczu była w stanie zorganizować wymianę polsko-gruzińską. Uczniowie zapoznali się z elementami gruzińskiej kultury, dodatkowo rozbudzili w sobie chęć podróżowania i poznawania świata. Co więcej, firma podkreśla  znaczenie e-sportu, który rozwija się w szybkim tempie. Tarczyński S.A. wspiera organizację wielu wydarzeń e-sportowych i gamingowych, tak popularnych wśród młodzieży.

Wspólnie dla przyszłości

Rozpoczęcie roku szkolnego to nie tylko otwarcie nowych książek, ale także czas, w którym podkreślamy znaczenie edukacji, pasji i rozwoju technicznego. Polskie przedsiębiorstwa coraz liczniej angażują się we wspieranie edukacji i rozwoju uczniów, tym samym prowadząc stałą lub okazjonalną współpracę ze szkołami. Poprzez swoje inicjatywy i działania mają wpływ na kształcenie przyszłych liderów, innowatorów i twórców zmieniających świat na lepsze.

Powiązane wpisy

Skontaktuj się z naszym ekspertem
i poznaj szczegóły uczestnictwa w programie!

  Imię i nazwisko *
  Adres e-mail *
  Numer telefonu

  * Pola oznaczone gwiązdką są obowiązkowe.

  Instytucje wspierające
  Organizator i partnerzy

  Organizator Programu:
  Program afiliowany przy KIG:
  Patronat Honorowy nad Galą 26. edycji programu Przedsiębiorstwo Fair Play

  Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.