14 sierpnia obchodzimy Dzień Energetyka – święto dedykowane osobom, których obecność, mimo że na co dzień niewidoczna, jest niezbędna do naszego normalnego funkcjonowania. Święto ustanowiono w 1991 roku w 50. rocznicę męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Kolbe, który był pasjonatem elektryki. W ostatnich latach sektor energetyki przeszedł znaczną transformację, a kolejne zmiany są jeszcze przed nami. Niezmiennie jednak sektor ten pozostaje kluczowy dla naszego państwa.
Energetycy są odpowiedzialni za dostarczanie elektryczności, ciepła czy paliwa. Ich praca pozwala na rozwój gospodarki i poprawia komfort życia Polaków poprzez zapewnienie ogrzewania domów, sprawnego działania placówek medycznych oraz innych ośrodków pożytku publicznego i podmiotów prywatnych. Wśród Laureatów programu znajduje się wiele przedsiębiorstw reprezentujących ten sektor. Stawiają one na zrównoważone, ekologiczne rozwiązania, minimalizujące negatywny wpływ na środowisko.
Pierwszy przykład stanowi firma Energia Euro Park Sp. z o.o., która zajmuje się obrotem i dystrybucją energii elektrycznej. Przedsiębiorstwo bezpośrednio przyczynia się do szybkiego rozwoju przedsiębiorstw zlokalizowanych w Mieleckiej Strefie Ekonomicznej, na terenie której funkcjonuje. Spółka świadczy także usługi doradztwa w zakresie działań obejmujących inwestycje w ekologiczne źródła energii. Jednocześnie dąży do zaopatrywania swoich odbiorców w energię w coraz większym stopniu pochodzącą z przyjaznych dla środowiska źródeł energii elektrycznej, a także do poprawy efektywności energetycznej.
Ze względu na potrzeby zwiększania udziału OZE (Odnawialnych Źródeł Energii) w polskiej energetyce od kilku lat obserwujemy nieustanny rozwój branży fotowoltaicznej. Przedsiębiorstwa coraz chętniej decydują się na skorzystanie z możliwości zaspokojenia swoich potrzeb energetycznych poprzez instalacje fotowoltaiczne. Takie usługi są świadczone również przez Przedsiębiorstwa Fair Play. Firma PV System Sp. z o.o., świętująca w tym roku okrągły jubileusz dziesięciolecia, zapewnia wydajne i energooszczędne systemy energetyczne. Jako jedna z nielicznych firm w branży posiada własną hurtownię fotowoltaiczną. W tej samej branży funkcjonuje kolejny nasz Laureat – SOLEGO Sp. z o.o. z Głogowa Małopolskiego. Firma świadczy kompleksowe usługi nie tylko w kwestii instalacji fotowoltaicznych, lecz również ekologicznych pomp ciepła lub ładowarek samochodowych EV.
Kolejnym przykładem energetycznego Przedsiębiorstwa Fair Play jest Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej – KONIN, które ma aż 20-letnią historię udziału w naszym programie. Firma jest zaangażowana w realizację ważnej dla Konina inwestycji – Ciepłowni Geotermalnej. Będzie to trzecie, po elektrowni i spalarni, bardzo ważne źródło ciepła dla miasta. Co ciekawe, Konin należy do nielicznych w Polsce miast, w których ciepło na potrzeby mieszkańców produkowane jest prawie wyłącznie w źródłach uznawanych za OZE.
3 lata temu do społeczności Przedsiębiorstw Fair Play dołączyła firma ELEKTRIN M.M. Affeldt Spółka Jawna z Inowrocławia, która realizuje zadania z zakresu budowy i remontu wszelkiego rodzaju instalacji elektrycznych, energetycznych, sterowniczych, automatyki kontrolno-pomiarowej i regulacyjnej. Firma stawia na nowoczesne metody pracy, młodych i ambitnych pracowników oraz wszechstronność w realizowanych zadaniach.
Energetyka jest nam również potrzebna w życiu prywatnym. Raine Polska Sp. z o. o., firma kandydująca do tytułu i certyfikatu Przedsiębiorstwo Fair Play, może pochwalić się zapewnianiem nowoczesnych technologii grzewczych poprzez promieniowanie czerwone. Co ciekawe, stosowanie podczerwieni wpływa korzystnie na organizm. Nie bez powodu wykorzystywana jest w lecznictwie przy problemach z krążeniem. To innowacyjne rozwiązanie jest dowodem troski o naturalne, bezpieczne i przyjazne środowisko w zaciszu domowym, szczególnie ważne dla alergików i astmatyków.
Innym aspektem energetycznym zajmuje się nasz ubiegłoroczny Laureat – katowickie przedsiębiorstwo TriEnergy Sp. z o.o. Firma pomaga we wdrażaniu nowoczesnych rozwiązań innym podmiotom. Jej działalność to doradztwo w zakresie zużycia energii elektrycznej oraz redukcja i optymalizacja kosztów klientów. Poprzez stworzony przez TriEnergy system Optimal Smart Hub możliwa jest stała kontrola parametrów energii, a co za tym idzie monitorowanie zużycia mediów. Rosnące ceny surowców, a także ich ograniczona dostępność, sprawiają, że poszukiwanie oszczędności w codziennej eksploatacji oraz optymalizacja efektywności energetycznej szybko zyskują na znaczeniu.
Dzień Energetyka to święto ludzi dookoła nas. Z badań GUS wynika, że w 2022 roku w przemyśle energetycznym było zatrudnionych około 100 tys. osób. Pragniemy zatem głośno podziękować zarówno przedsiębiorstwom, jak i wszystkim pracownikom, za zaangażowanie i pracę na rzecz lepszej przyszłości dla nas wszystkich – czyste i zrównoważone środowisko życia.
Źródła:
https://stat.gov.pl/files/gfx/portalinformacyjny/pl/defaultaktualnosci/5477/4/48/1/naklady_i_wyniki_przemyslu_1-3_kwartal_2022.pdf
https://hand-med.pl/terapia-podczerwienia
https://inzynierbudownictwa.pl/rynek-fotowoltaiki-w-polsce-2023-raport/